marți, 26 aprilie 2016

Nemuriciosii si haosul

Dupa cum stiu cei care au ramas cu mine pana la sfarsitul zilei, jocul organizat pe 10.04.16 a starnit multe discutii și nedumeriri legat de comportamentul unor jucatori care in mod repetat par sa ignore principiul de fair-play pe care se bazează jocul de airsoft.

Problemele sunt vechi, iar cauza lor provine din dorinta de "a castiga" - jocul, reputatie, kill-uri, etc. Atunci cand apare o miza in joc, se creeeaza adversitate, iar fair-play-ul este dat deoparte.

Nu multi conștientizează faptul ca ei "castiga" in primul rand pentru ca au impotriva cui "lupta". Daca nu ai un adversar corect, care sa recunoasca loviturile de bile primite si sa respecte tacticile, tehnica sau efortul depuse pentru a-l elimina, atunci apare frustrarea si demotivarea de a mai juca cu acel adversar.

Cel mai sanatos e sa spunem lucrurilor pe nume, fara sa ne ascundem dupa deget: cel mai vestit jucator de genul acesta este Kamisei, căruia mai bine de jumatate din jucatorii actuali (Eu, Alex si Geo, printre altii) i-au reprosat recent (direct sau indirect) lovituri nerecunoscute. Dragos este un alt exemplu binecunoscut. Desi ni se poate intampla tuturor sa nu simtim o bila uneori, totuși lor li se aduc reclamatii destul de des.

Ce putem noi, jucatorii de rand sa facem cand ne intalnim cu un jucator de genul?

- Putem sa ignoram situatiile cand cineva nu simte, si sa trecem la alt adversar. Dar cand te trezesti cu o ploaie de bile de la cel pe care tocmai l-ai nimerit de 3-4 ori la rand si nu s-a declarat, parca nu e ok

- Putem sa-l atentionam verbal pe cel pe care l-am nimerit, dar in cazul jucatorilor mai vechi, totul se transforma de obicei intr-o disputa verbala indelungata care strica jocul, de asemenea fara nici un rezultat permanent

- Putem din propria initiativa sa punem o vesta pe noi si sa devenim observatori, vizand exact persoana in cauza, dar de obicei cine se simte urmarit isi corecteaza comportamentul cand se simte vizat; deci aceasta e o masura temporara

- Putem sa abordam metoda nefericita de a trage numai la cap, eventual in rafale, dar asta nu elimina problema, ci o agraveaza, cel vizat intorcand tirul si facand situatia sa escaladeze agresiv

- Putem sa nu mai venim la joc temporar sau chiar definitiv, pentru a nu ne mai strica inutil nervii duminica (cunosc personal cateva cazuri care au abordat aceasta metoda)

- Nu se pot trasa sanctiuni, pedepse sau alte metode asemanatoare, deoarece jocul de airsoft se bazeaza pe voluntari care si-au asumat ca respecta regulile de joc din proprie initiativa

Presupunând ca nu e vorba de rea vointa in comportamentul personajelor mai sus mentionate, propun urmatoarele:

- La jocurile organizate de mine sa se joace numai pe semi, pentru a se monitoriza mai usor de catre participanti vitezele si distantele de tragere, cat si pentru a se controla mai usor directia tirului spre adversari, astfel evitandu-se tirul spre cap, implicit evitandu-se si necesitatea de a purta extra-protectii inutile (gen body-armour, veste groase, casti, etc) care pot impiedica simtirea bilei

- Jucatorul care este observat ca nu simte bila trebuie sa dezbrace vesta tactica sau haina groasa, deoarece asta poate fi cauza pentru care nu simte

- Cand este nimerita orice parte a replicii se striga "mort" si se iese, deoarece de exemplu este aproape absurd sa primesti o bila in patul pustii care se afla pe piept, si sa te comporti ca si cum nu ai fost nimerit (situatie reala)

- Sa devenim cu totii observatori in timpul jocului, si sa nu ignoram partenerii de echipa care se fac ca nu simt, chiar daca ne sunt prieteni, deoarece ei pot fi alta data inamici

- Sa ne reamintim permanent ca trebuie sa fim recunoscatori pentru ca avem in cine trage, si ca inamicii nu ne sunt dusmani, ci parteneri cu ajutorul carora ne simtim bine

Legat de modul in care organizez jocurile, trebuie sa mentionez niste principii de baza:

- In viziunea mea, scopul jocului de airsoft este de a crea o experienta unica pentru fiecare jucator, care il va ajuta sa se auto-observe si sa se auto-evalueze in situatii iesite din comun (conflicte, situatii tactice, efort fizic intens, etc)

- Consider ca jucatorul trebuie sa se miste pe teren construind proactiv situatii tactice, singur sau impreuna cu partenerii, nu sa se ascunda/baricadeze dupa un copac/obstacol si sa astepte pasiv adversarul

- "Haosul" este esential pentru a simula realitatea unui conflict; asadar in jocurile organizate de mine partenerii de echipa sunt elementele de baza, nu punctele fizice de pe teren, iar misiunile pot fi indeplinite numai prin jocul in echipa

- Tot prin prisma "haosului", jocurile complexe cu mai multe steaguri/baze/culori ne pun creierul in miscare si ne antreneaza agilitatea mentala pentru a face fata omniprezentului "neprevazut" care defineste vremurile actuale

- Printr-un comportament corect al fiecaruia, feed-back-ul primit pe teren de la partenerii de joc contribuie la o evolutie rapida si consistenta a experientei de airsoft

Evident ca nu toti vor accepta aceste reguli, dar eu prefer sa joc un joc placut in mai putini decat un joc frustrant in mai multi.

In contextul experientei de joc de cativa ani buni pe care ii au multi jucatori din Neamt, imi pare foarte rau ca trebuie sa mai purtam aceste discutii, oarecum elementare. Doar lipsa atitudinii proactive a jucatorilor vechi de a conserva si dezvolta spiritul de fair-play este insasi de condamnat, darmite abaterile frecvente si justificarile inutile. In airsoft nu raman urme, dar se vede totul...

Norocul nostru ca padurea de pe Balaur este indeajuns de mare incat sa poata juca mai multe echipe in paralel. Asadar, in putinele dati cand o sa revin si o sa organizez jocul pe Balaur, daca vor fi doritori/voluntari sa joace dupa regulile mai sus mentionate, ne vom retrage intr-un colt de padure si ne vom organiza la fata locului. Daca nu vor fi doritori, voi ramane acasa si-mi voi conserva nervii pe situatii mai importante.

Un comentariu:

  1. eu unu de asta nu mai joc de aproape,prefer sa trag de la distanta sau ceva mai tare gen dmr, sniper... daca vad ca dupa o bila, doua nu reactioneaza trec mai departe... nu merita sa imi stric ziua si nici celorlaltii...ca din pacate dupa atata timp inca se intampla de astea. Daca nu imi place scenariul sau persoanele pot face pe observatorul, fatograf, sau fumez o tigara ,,,,

    RăspundețiȘtergere