joi, 28 aprilie 2016

Jocul in 3+ culori

Jocul cu mai multe baze/steaguri se adreseaza jucatorilor avansati, care sunt capabili sa inteleaga si sa puna in practica o succesiune de reguli, si pentru care nu mai conteaza numarul de kill-uri.

Acest joc nu a fost conceput pentru "a se castiga", ci ca platforma flexibila pe care se poate exersa jocul de echipa si experimenta noi situatii tactice.

Avem 3 echipe, fiecare de cate o culoare diferita; presupunem ca echipa A are culoarea albastru, B = rosu, C = verde.

Jucatorii echipei A isi vor pune pe mana o mica banderola cu culoarea albastra, si va da echipei B un numar de (sa zicem 5) esarfe albastre mai mari, care vor fi purtate vizibil pe corp de catre jucatorii echipei B.

Echipa B isi va pune pe maini banderole mici rosii, si va da echipei C esarfele corporale mari rosii.

Echipa C isi va pune pe maini banderolele verzi, si vor da urmatoarei echipe (A) esarfele corporale verzi. Acest tipar se poate multiplica in functie de numarul total de echipe/culori.

Cand un jucator ce are la purtator esarfa corporala de orice culoare este eliminat, dupa ce s-a declarat, acesta trebuie sa agate esarfa intr-un loc vizibil (nu pe jos), ea devenind steag/check-point doar pentru echipa ce are la mana banderola de culoare asemănătoare.

Esarfele corporale devenite steaguri trebuiesc colectate de pe teren si duse intr-un loc prestabilit, sau la un jucator desemnat. Jocul se incheie atunci cand o echipa si-a colectat prima numarul total de steaguri de pe teren.

Dinamica jocului devine foarte interesanta, deoarece daca initial echipele se urmaresc "circular", odata asezate steagurile/ check-point pe teren acestea trebuie aparate indiferent de culoare pentru a impiedica celelalte echipe sa castige, concomitent cu necesitatea de a colecta steagurile proprii.

Particularitatea (si frumusetea) acestui tip de joc o reprezinta modul aleatoriu in care se dispun steagurile pe teren, randomizand implicit si traseele de atac ale echipelor (oare este posibil mai mult haos?)

Reinvierea

Daca un jucator a parcurs numarul prestabilit de pasi intr-o directie, iar in locul in care ar trebui sa reinvie sunt alti jucatori activi implicati intr-o situatie de joc, el poate face urmatoarele:

- Sa astepte incheierea respectivei  situatii de joc in postura de observator local
- Sa mai faca un numar de pasi in asa fel incat sa fie cu minim 100 de pasi mai departe de orice adversar vizibil, dupa care sa reintre in joc
- Sa ramana "mort" si sa se repozitioneze in alta parte mai indepartata a terenului, de preferat langa mai multi membri ai echipei sale

Aceste reguli sunt concepute astfel pentru ca jucatorii activi au prioritate, deoarece sa construiesti o situatie tactica necesita timp si efort.

Sa ne reamintim ca reinvierea nu e o scurtatura prin care se ajunge mai repede la inamic, ci o oportunitate de a privi jocul din alte unghiuri. Am vazut cazuri in care un jucator eliminat care urma sa reintre in joc a strigat jucatorilor activi sa plece deoarece el urmeaza sa reintre in joc, sau chiar si cazuri in care a reinviat langa jucatorii activi si a inceput sa traga in ei. Aceasta ultima situatie nu da dovada numai de lipsa de fair-play, ci si de nesimțire.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu