joi, 28 aprilie 2016

Jocul in 3+ culori

Jocul cu mai multe baze/steaguri se adreseaza jucatorilor avansati, care sunt capabili sa inteleaga si sa puna in practica o succesiune de reguli, si pentru care nu mai conteaza numarul de kill-uri.

Acest joc nu a fost conceput pentru "a se castiga", ci ca platforma flexibila pe care se poate exersa jocul de echipa si experimenta noi situatii tactice.

Avem 3 echipe, fiecare de cate o culoare diferita; presupunem ca echipa A are culoarea albastru, B = rosu, C = verde.

Jucatorii echipei A isi vor pune pe mana o mica banderola cu culoarea albastra, si va da echipei B un numar de (sa zicem 5) esarfe albastre mai mari, care vor fi purtate vizibil pe corp de catre jucatorii echipei B.

Echipa B isi va pune pe maini banderole mici rosii, si va da echipei C esarfele corporale mari rosii.

Echipa C isi va pune pe maini banderolele verzi, si vor da urmatoarei echipe (A) esarfele corporale verzi. Acest tipar se poate multiplica in functie de numarul total de echipe/culori.

Cand un jucator ce are la purtator esarfa corporala de orice culoare este eliminat, dupa ce s-a declarat, acesta trebuie sa agate esarfa intr-un loc vizibil (nu pe jos), ea devenind steag/check-point doar pentru echipa ce are la mana banderola de culoare asemănătoare.

Esarfele corporale devenite steaguri trebuiesc colectate de pe teren si duse intr-un loc prestabilit, sau la un jucator desemnat. Jocul se incheie atunci cand o echipa si-a colectat prima numarul total de steaguri de pe teren.

Dinamica jocului devine foarte interesanta, deoarece daca initial echipele se urmaresc "circular", odata asezate steagurile/ check-point pe teren acestea trebuie aparate indiferent de culoare pentru a impiedica celelalte echipe sa castige, concomitent cu necesitatea de a colecta steagurile proprii.

Particularitatea (si frumusetea) acestui tip de joc o reprezinta modul aleatoriu in care se dispun steagurile pe teren, randomizand implicit si traseele de atac ale echipelor (oare este posibil mai mult haos?)

Reinvierea

Daca un jucator a parcurs numarul prestabilit de pasi intr-o directie, iar in locul in care ar trebui sa reinvie sunt alti jucatori activi implicati intr-o situatie de joc, el poate face urmatoarele:

- Sa astepte incheierea respectivei  situatii de joc in postura de observator local
- Sa mai faca un numar de pasi in asa fel incat sa fie cu minim 100 de pasi mai departe de orice adversar vizibil, dupa care sa reintre in joc
- Sa ramana "mort" si sa se repozitioneze in alta parte mai indepartata a terenului, de preferat langa mai multi membri ai echipei sale

Aceste reguli sunt concepute astfel pentru ca jucatorii activi au prioritate, deoarece sa construiesti o situatie tactica necesita timp si efort.

Sa ne reamintim ca reinvierea nu e o scurtatura prin care se ajunge mai repede la inamic, ci o oportunitate de a privi jocul din alte unghiuri. Am vazut cazuri in care un jucator eliminat care urma sa reintre in joc a strigat jucatorilor activi sa plece deoarece el urmeaza sa reintre in joc, sau chiar si cazuri in care a reinviat langa jucatorii activi si a inceput sa traga in ei. Aceasta ultima situatie nu da dovada numai de lipsa de fair-play, ci si de nesimțire.

marți, 26 aprilie 2016

Nemuriciosii si haosul

Dupa cum stiu cei care au ramas cu mine pana la sfarsitul zilei, jocul organizat pe 10.04.16 a starnit multe discutii și nedumeriri legat de comportamentul unor jucatori care in mod repetat par sa ignore principiul de fair-play pe care se bazează jocul de airsoft.

Problemele sunt vechi, iar cauza lor provine din dorinta de "a castiga" - jocul, reputatie, kill-uri, etc. Atunci cand apare o miza in joc, se creeeaza adversitate, iar fair-play-ul este dat deoparte.

Nu multi conștientizează faptul ca ei "castiga" in primul rand pentru ca au impotriva cui "lupta". Daca nu ai un adversar corect, care sa recunoasca loviturile de bile primite si sa respecte tacticile, tehnica sau efortul depuse pentru a-l elimina, atunci apare frustrarea si demotivarea de a mai juca cu acel adversar.

Cel mai sanatos e sa spunem lucrurilor pe nume, fara sa ne ascundem dupa deget: cel mai vestit jucator de genul acesta este Kamisei, căruia mai bine de jumatate din jucatorii actuali (Eu, Alex si Geo, printre altii) i-au reprosat recent (direct sau indirect) lovituri nerecunoscute. Dragos este un alt exemplu binecunoscut. Desi ni se poate intampla tuturor sa nu simtim o bila uneori, totuși lor li se aduc reclamatii destul de des.

Ce putem noi, jucatorii de rand sa facem cand ne intalnim cu un jucator de genul?

- Putem sa ignoram situatiile cand cineva nu simte, si sa trecem la alt adversar. Dar cand te trezesti cu o ploaie de bile de la cel pe care tocmai l-ai nimerit de 3-4 ori la rand si nu s-a declarat, parca nu e ok

- Putem sa-l atentionam verbal pe cel pe care l-am nimerit, dar in cazul jucatorilor mai vechi, totul se transforma de obicei intr-o disputa verbala indelungata care strica jocul, de asemenea fara nici un rezultat permanent

- Putem din propria initiativa sa punem o vesta pe noi si sa devenim observatori, vizand exact persoana in cauza, dar de obicei cine se simte urmarit isi corecteaza comportamentul cand se simte vizat; deci aceasta e o masura temporara

- Putem sa abordam metoda nefericita de a trage numai la cap, eventual in rafale, dar asta nu elimina problema, ci o agraveaza, cel vizat intorcand tirul si facand situatia sa escaladeze agresiv

- Putem sa nu mai venim la joc temporar sau chiar definitiv, pentru a nu ne mai strica inutil nervii duminica (cunosc personal cateva cazuri care au abordat aceasta metoda)

- Nu se pot trasa sanctiuni, pedepse sau alte metode asemanatoare, deoarece jocul de airsoft se bazeaza pe voluntari care si-au asumat ca respecta regulile de joc din proprie initiativa

Presupunând ca nu e vorba de rea vointa in comportamentul personajelor mai sus mentionate, propun urmatoarele:

- La jocurile organizate de mine sa se joace numai pe semi, pentru a se monitoriza mai usor de catre participanti vitezele si distantele de tragere, cat si pentru a se controla mai usor directia tirului spre adversari, astfel evitandu-se tirul spre cap, implicit evitandu-se si necesitatea de a purta extra-protectii inutile (gen body-armour, veste groase, casti, etc) care pot impiedica simtirea bilei

- Jucatorul care este observat ca nu simte bila trebuie sa dezbrace vesta tactica sau haina groasa, deoarece asta poate fi cauza pentru care nu simte

- Cand este nimerita orice parte a replicii se striga "mort" si se iese, deoarece de exemplu este aproape absurd sa primesti o bila in patul pustii care se afla pe piept, si sa te comporti ca si cum nu ai fost nimerit (situatie reala)

- Sa devenim cu totii observatori in timpul jocului, si sa nu ignoram partenerii de echipa care se fac ca nu simt, chiar daca ne sunt prieteni, deoarece ei pot fi alta data inamici

- Sa ne reamintim permanent ca trebuie sa fim recunoscatori pentru ca avem in cine trage, si ca inamicii nu ne sunt dusmani, ci parteneri cu ajutorul carora ne simtim bine

Legat de modul in care organizez jocurile, trebuie sa mentionez niste principii de baza:

- In viziunea mea, scopul jocului de airsoft este de a crea o experienta unica pentru fiecare jucator, care il va ajuta sa se auto-observe si sa se auto-evalueze in situatii iesite din comun (conflicte, situatii tactice, efort fizic intens, etc)

- Consider ca jucatorul trebuie sa se miste pe teren construind proactiv situatii tactice, singur sau impreuna cu partenerii, nu sa se ascunda/baricadeze dupa un copac/obstacol si sa astepte pasiv adversarul

- "Haosul" este esential pentru a simula realitatea unui conflict; asadar in jocurile organizate de mine partenerii de echipa sunt elementele de baza, nu punctele fizice de pe teren, iar misiunile pot fi indeplinite numai prin jocul in echipa

- Tot prin prisma "haosului", jocurile complexe cu mai multe steaguri/baze/culori ne pun creierul in miscare si ne antreneaza agilitatea mentala pentru a face fata omniprezentului "neprevazut" care defineste vremurile actuale

- Printr-un comportament corect al fiecaruia, feed-back-ul primit pe teren de la partenerii de joc contribuie la o evolutie rapida si consistenta a experientei de airsoft

Evident ca nu toti vor accepta aceste reguli, dar eu prefer sa joc un joc placut in mai putini decat un joc frustrant in mai multi.

In contextul experientei de joc de cativa ani buni pe care ii au multi jucatori din Neamt, imi pare foarte rau ca trebuie sa mai purtam aceste discutii, oarecum elementare. Doar lipsa atitudinii proactive a jucatorilor vechi de a conserva si dezvolta spiritul de fair-play este insasi de condamnat, darmite abaterile frecvente si justificarile inutile. In airsoft nu raman urme, dar se vede totul...

Norocul nostru ca padurea de pe Balaur este indeajuns de mare incat sa poata juca mai multe echipe in paralel. Asadar, in putinele dati cand o sa revin si o sa organizez jocul pe Balaur, daca vor fi doritori/voluntari sa joace dupa regulile mai sus mentionate, ne vom retrage intr-un colt de padure si ne vom organiza la fata locului. Daca nu vor fi doritori, voi ramane acasa si-mi voi conserva nervii pe situatii mai importante.

joi, 25 februarie 2016

Jocul "cu“ sau" fara" reinviere

Pe teren, dupa ce ne pregatim echipamentul si impartim echipele, trebuie sa luam luam mai multe decizii de organizare, iar una dintre cele mai dificile este: "Cum jucam? Cu, sau fara reinviere?" Mai jos mi-am propus sa prezint cele doua moduri principale de joc:

Jocul fara inviere

Atunci cand un jucator este lovit de o bila in timpul jocului acesta trebuie sa simuleze "moartea", adica sa se auto-excluda din joc asa cum un soldat nu mai poate influenta campul de lupta dupa ce a fost rapus de un glont.

De obicei, jucatorul lovit trebuie sa adopte o pozitie necombativa, sa ridice replica cu varful in sus, si sa se indrepte spre o zona prestabilita. Totodata el nu trebuie sa vorbeasca sau sa deconspire in vreun fel pozitiile celorlalti jucatori ramasi in joc, si nu ii este permis tirul cu replica.

In timpul perioadei in care este eliminat, un jucator poate deveni observator pe terenul de joc, urmarind interactiunile tactice ale jucatorilor activi, precum si dinamica jocului si a echipelor.

In acest tip de joc in care jucatorii sunt eliminati definitiv tensiunea se acumuleaza spre sfarsitul jocului, cand pe masura ce jucatorii raman tot mai putini si miza jocului capata tot mai multa greutate, intervine instinctul de auto-conservare si asumarea riscurilor se reduce, in special la cei mai putin experimentati, aceasta traducandu-se de obicei intr-un joc static.

Jocul cu reinviere

In jocurile cu reinviere, jucatorii loviti pot reintra in joc in mai multe moduri: dupa o perioada de timp, dupa ce ajung intr-un punct prestabilit de pe teren, dupa ce se indeparteaza un numar de pasi de zona in care a fost eliminat, sau poate reintra instantaneu in joc, dupa ce s-a declarat lovit.

Metodele descrise mai sus duc la dinamizarea jocului, dar scad importanta indeplinirii obiectivului final, din acest motiv ele pretandu-se jocurilor de antrenament, sau cu un numar redus de participanți.

Obiectivul jocului de airsoft

Paradoxal, in airsoft este imposibil de cuantificat insasi obiectul jocului: eliminarea jucatorilor; deoarece recunoasterea loviturii este o actiune subiectiva si voluntara a jucatorului lovit (si numai daca acesta simte), nu obiectiva si observabila din exterior.

Asadar, miza/misiunile unui joc clasic de airsoft nu pot face obiectul unui concurs, deoarece rezultatele probelor nu se pot evalua obiectiv si indubitabil de catre arbitri. In mod opus, tirul sportiv de airsoft este singurul mod in care se pot cuantifica eforturile unui jucator, dupa numarul de tintele lovite si de timpii obtinuti, dar mai multe despre asta intr-un viitor articol.

Concluzie

Desi jocul fara reinviere simuleaza realitatea, el poate crea experiente de joc diferite: mai intensa pentru jucatorii care inteleg mecanismele tactice ale jocului in echipa, dar nesatisfacatoare si frustranta pentru incepatorii care sunt eliminati fara sa inteleaga dinamica jocului.

Jocul cu reinviere confera in schimb tuturor jucatorilor prilejul de a experimenta succesiv mai multe situatii tactice intr-o perioada mai scurta de timp, ceea ce creste curba invatarii mult mai abrupt, cu riscul de a deveni plictisitor.

Care tip de joc ti-ar placea sa-l joci mai des?

duminică, 27 ianuarie 2013

Siguranta in Airsoft

Din clipul de mai jos se observa cat de important este sa ne uitam tot timpul pe unde mergem, deoarece mentinerea integritatii fizicului nostru e mult mai importanta decat faptul ca am luat o bila si am fost eliminati un joc.

Asadar, faceti-va un obicei sa calcati cu toata talpa pe sol, sa mentineti permanent corpul in echilibru, si sa vizualizati traseul pe unde calcati, inainte de a pasi!


miercuri, 23 ianuarie 2013

Personal Eye System: aplicatie GPS pentru Android


Personal Eye System este o aplicatie personala de urmarire, navigatie si transmitere de date creat pentru armata, politi, forte de securitate si alte servicii ce au nevoie de navigatie topografica, urmarire, urmarire Blue Force si partajare operationala comuna de fotografii. Aplicatia a fost conceputa de soldati pentru a ingloga GPS=ul, harta de hartie si telefonul, intr-un singur dispozitiv.

 Editia free este limitata la o singura ruta, 30 minute de inregistrare, maximumm 10 obiecte pe harta, si nici o conexiune pe server

Free version is limited to 1 route, 30min track recording, 10 map objects maximum, and no server connection.

Mai multe detalii se poate afla pe: http://pes.milsistemika.com/

Descarcati din Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=si.milsistemika.pes&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsInNpLm1pbHNpc3RlbWlrYS5wZXMiXQ.