Pe teren, dupa ce ne pregatim echipamentul si impartim echipele, trebuie sa luam luam mai multe decizii de organizare, iar una dintre cele mai dificile este: "Cum jucam? Cu, sau fara reinviere?" Mai jos mi-am propus sa prezint cele doua moduri principale de joc:
Jocul fara inviere
Atunci cand un jucator este lovit de o bila in timpul jocului acesta trebuie sa simuleze "moartea", adica sa se auto-excluda din joc asa cum un soldat nu mai poate influenta campul de lupta dupa ce a fost rapus de un glont.
De obicei, jucatorul lovit trebuie sa adopte o pozitie necombativa, sa ridice replica cu varful in sus, si sa se indrepte spre o zona prestabilita. Totodata el nu trebuie sa vorbeasca sau sa deconspire in vreun fel pozitiile celorlalti jucatori ramasi in joc, si nu ii este permis tirul cu replica.
In timpul perioadei in care este eliminat, un jucator poate deveni observator pe terenul de joc, urmarind interactiunile tactice ale jucatorilor activi, precum si dinamica jocului si a echipelor.
In acest tip de joc in care jucatorii sunt eliminati definitiv tensiunea se acumuleaza spre sfarsitul jocului, cand pe masura ce jucatorii raman tot mai putini si miza jocului capata tot mai multa greutate, intervine instinctul de auto-conservare si asumarea riscurilor se reduce, in special la cei mai putin experimentati, aceasta traducandu-se de obicei intr-un joc static.
Jocul cu reinviere
In jocurile cu reinviere, jucatorii loviti pot reintra in joc in mai multe moduri: dupa o perioada de timp, dupa ce ajung intr-un punct prestabilit de pe teren, dupa ce se indeparteaza un numar de pasi de zona in care a fost eliminat, sau poate reintra instantaneu in joc, dupa ce s-a declarat lovit.
Metodele descrise mai sus duc la dinamizarea jocului, dar scad importanta indeplinirii obiectivului final, din acest motiv ele pretandu-se jocurilor de antrenament, sau cu un numar redus de participanți.
Obiectivul jocului de airsoft
Paradoxal, in airsoft este imposibil de cuantificat insasi obiectul jocului: eliminarea jucatorilor; deoarece recunoasterea loviturii este o actiune subiectiva si voluntara a jucatorului lovit (si numai daca acesta simte), nu obiectiva si observabila din exterior.
Asadar, miza/misiunile unui joc clasic de airsoft nu pot face obiectul unui concurs, deoarece rezultatele probelor nu se pot evalua obiectiv si indubitabil de catre arbitri. In mod opus, tirul sportiv de airsoft este singurul mod in care se pot cuantifica eforturile unui jucator, dupa numarul de tintele lovite si de timpii obtinuti, dar mai multe despre asta intr-un viitor articol.
Concluzie
Desi jocul fara reinviere simuleaza realitatea, el poate crea experiente de joc diferite: mai intensa pentru jucatorii care inteleg mecanismele tactice ale jocului in echipa, dar nesatisfacatoare si frustranta pentru incepatorii care sunt eliminati fara sa inteleaga dinamica jocului.
Jocul cu reinviere confera in schimb tuturor jucatorilor prilejul de a experimenta succesiv mai multe situatii tactice intr-o perioada mai scurta de timp, ceea ce creste curba invatarii mult mai abrupt, cu riscul de a deveni plictisitor.
Care tip de joc ti-ar placea sa-l joci mai des?
seara buna lume,
RăspundețiȘtergereeu as propune un joc cu reinviere in baza si cu 4 steaguri prima echipa care aduna cel putin trei steaguri castiga,si cred ca trebuie sa le jucam ambele variante ca cei noi sa vada practic cum e si dupa vor decide cum le place mai mult. dar cred ca ar trebui sa invete sau sa i ajutam sa invete cum sa joace in toate conditiile.
Salut Gabi. Acum o duminica in urma am avut prileju sa experimentez ambele moduri de joc si cel mai interesant mi sa parut cel fara reinviere, evident pentru ca intervine `` riscul `` sa fii pus pe bancuta cateva minute. Oricum pentru incepatori cum ai spus si tu este mult mai indicat jocul cu reinviere. E o metoda super ok sa iti dai seama ce inseamna sa joci airsoft in primul rand, sa te organizezi usor usor, sa iti impui un anumit comportament, `` sa simti bila ``, sa iesi corespunzator si sa realizezi ca este un joc. Totusi cred ca ar trebui combinate mai multe stiluri de joc, astfel ai ocazia sa inveti cat mai multe lucruri. Plus de asta cred ca incepatorii au nevoie de asta. Mie unu mi-ar prinde bine.
RăspundețiȘtergere